Jesteś tutaj: Strona główna / Technika i porady
Kwota zamówienia: 0,00
0 poz. (0 szt.)
Twój koszyk

Technika i porady

Płyn hamulcowy

 

Płyn hamulcowy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy gdyż to właśnie on przenosi siłę z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Od jego stanu zależy więc prawidłowe funkcjonowanie układu i nasze bezpieczeństwo.

 

Podstawową i najważniejszą cechą płynu hamulcowego jest temperatura wrzenia. Im wyższa tym lepiej. Obecnie stosowane płyny mają temperatury wrzenia powyżej 300 st. C.

 

Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ jeśli podczas hamowania temperatura będzie wyższa niż temperatura wrzenia płynu pojawią się korki parowe, które spowodują spadek skuteczności hamulców praktycznie do zera. A temperatura wrzenia obniża się, ponieważ płyn jest higroskopijny (pochłania wilgoć z otoczenia) i nawet niewielka zawartość wody powoduje obniżenie wrzenia nawet o połowę.

 

art_płyny

Zagotowanie płynu nie wystąpi podczas powolnej jazdy miejskiej, ale wystarczy pojechać w nawet niezbyt wysokie góry i podczas zjazdu może „braknąć” hamulca. Wówczas o tragedię nietrudno. Dlatego płyn powinno wymieniać się najrzadziej co dwa lata lub 40 do 60 tys. km.

 

 

 

 

 

Nie jest to duży wydatek, wraz z płynem i wymianą nie powinno przekroczyć 100 zł, a jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę wówczas koszty będą nawet trzykrotnie niższe.

 

Stan płynu można zmierzyć specjalnym przyrządem, ale ze względu na praktycznie brak mieszania się płynu, pomiar daje informację o stanie tylko w zbiorniczku. Znacznie gorzej może być przy kołach i aby sprawdzić faktyczny stan płynu, czyli w miejscu, gdzie zagrożenie korkami parowymi jest największe trzeba ściągnąć koło i spuścić trochę płynu.

 

Nie warto tracić czasu na takie pomiary, gdyż w niewiele dłuższym czasie można wymienić płyn i będziemy mieli pewność, że hamulce będą skuteczne nawet podczas wyprawy w wysokie góry.

 

Ważny jest również stan klocków hamulcowych, gdyż stanowią one swojego rodzaju izolator od rozgrzanej tarczy. Ponadto grubszy klocek i tarcza mogą zmagazynować więcej ciepła. Natomiast mocno zużyte klocki bardzo szybko się nagrzewają, więc zagrożenie przegrzaniem jest znacznie większe.

 

art_płynWymiana płynu hamulcowego jest prostą czynnością. Wystarczy tylko zestaw podstawowych narzędzi i podstawki pod samochód, gdyż trzeba odkręcić wszystkie koła. Do wymiany płynu potrzebne są dwie osoby. Jedna siedzi w kabinie i naciska cyklicznie pedał hamulca, natomiast druga odkręca i zakręca odpowietrznik przy zacisku hamulcowym.

 

 

 

 

Pompowanie płynu przeprowadza się do momentu aż będzie wypływał czysty płyn. Aby nie narozlewać płynu najlepiej na odpowietrznik założyć przezroczysty gumowy przewód. Operację powtarzamy kolejno dla każdego koła. Oczywiście co pewien uzupełniamy płyn w zbiorniczku, aby nie zapowietrzyć układu. Nie ma potrzeby najpierw spuszczać cały płyn, a następnie dopiero wtedy napełniać nowym i odpowietrzać układ.

 

Przy okazji wymiany płynu hamulcowego warto również wymienić płyn w układzie sterowania sprzęgła. Jest taki sam jak w hamulcach i również się starzeje.

 

Przed wlaniem płynu trzeba upewnić się jaki rodzaj jest w naszym aucie, gdyż nie wolno mieszać różnych płynów (R3 z DOT-4). Na szczęście w zdecydowanej większości samochodów jest płyn DOT-4 więc możliwość pomyłki jest mocno ograniczona.

 

Układ napełniamy płynem z fabrycznie zamkniętych pojemników. Resztka płynu z poprzedniej wymiany nie nadaje się już do użycia, gdyż również zawiera wodę.

 

 

Autor: Grzegorz Burda

http://www.motofakty.pl/artykul/plyn_hamulcowy_2.html


Zobacz także

Tarcze Bozarto GTR

Krótka charakterystyka tarcz Bozarto GTR oraz zestawów tarcze + klocki TRW

2010-08-10
więcej

Tarcze do aut grupy VW

Dobór elementów układu hamulcowego do aut grupy VW często przysparza wielu problemów.

2010-04-28
więcej

Kontakt: Tel. 533 11 48 42 FB: Bozarto e-mail: sklep@bozarto.pl

Copyright © Bozarto.pl all rights reserved

BOZARTO Sportowe Hamulce – sklep z częściami zamiennymi do samochodowych układów hamulcowych oferujący sportowe tarcze hamulcowe, tarcze wiercone nacinane rowkowane GTR, klocki hamulcowe, przewody hamulcowe w oplocie stalowym reperaturki zacisku oraz płyny i smary do układów hamulcowych, Łódź Marysińska 113

Pozycjonowanie i Kampanie Adwords: VD - zapoznaj się z ofertą